Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moje CD

 RYBIČKY 48 – Amores perros, voe! – Nové album, první oficiální pop-punkové kapelky z Kutné Hory. Trochu mi tahle muzika připomíná neopunkové Jaksi Taksi, Selfish, nebo Blink 182. Zábavková věcička pro mladé, rychlý, melodický a jednoduchý pop-punk. Zvukově je album vynikající, také bylo nahráno v prestižním studiu v Hostivaři v říjnu 2007 až lednu 2008. Textově až na vyjímky, (např. Spratek) slabší, občas hodně slabé. Ale kluci si zase na druhou stranu na nic nehrají, nejsou to žádní „řetězoví válečníci“ a chtějí hudbou hlavně bavit. Některé pecky jsou známé z médií (Ooou, Emily), další kousky vás z repráků „převálcujou“ a budete si je pobrukovat cestou do práce (Spratek, Tetovací). Nějak jsem nepochopil, co dělá na desce píseň Hej hou!, ale podobné kousky jsem nechápal nikdy. Zřejmě to bude tím, že jsem ze „staré školy“, mladí by řekli „ze starého punkového železa“ :o). Je to prostě taková navoněná odvazovka, kterou si pustíte když nechcete na nic myslet. Lze říci, že je to ve svém žánru docela povedené album. Na albu hostuje mimo jiných také otec zpěváka Kuby, Pavel Jakub Ryba- celosvětově známý jazzman. Album je možno objednat na webu kapely – www.rybicky48.cz. Supraphon Music s.r.o., 2008.
VYSOKÉ NAPĚTÍ – Na druhou dobu – V pořadí třetí album této punkrockové kapely, kteří ve svých jedenácti nadupaných kusech tentokrát nekompromisně zamířili do SKA. Kluci vydali nové album po dlouhých 5 letech a je velmi povedené! Jejich energické a melodické „skáčko“ s prolínajícími se prvky latiny, reggae či swingu mě velmi oslovilo! Muzika je sice jednoduchá, za to však velmi přímočará, energická, dobře zvládnutá. Zvukově je CD výborné, bylo nahrané v roce 2007 ve studiu PRO-MARTS. Jediné k čemu mám mírné výhrady, to je obal. Zase ta lebka...:o(. Chtělo by to lepší nápad. Jinak je ale obal poměrně jednoduše tvořený. Co se mi velmi, kromě odpočinkové a melodické muziky líbí, to jsou texty. Jsou občas poměrně adresné, na SKA docela tvrdé a to je dobře. Konečně se našel i v punku někdo, kdo alespoň trochu adresně obžalovává věci minulé i současné, jako např. skladba „KomoušSKA“ – „Co to musel za šílený režim být, když hrdina musel v zemi držkou rýt! Padouch seděl nahoře, tam v parlamentní komoře“. Jen se sluší dodat- rudí, nebo modří, je to bohužel pořád stejné. Výborná je píseň „Pravda“, která je velkou obžalobou církve, přesněji inkvizice a také USA. „Amerika rukou míru, vyšle „CHA“ mírovou sílu. Za práva lidí nebo za ropu. A co na to naše NATO? Co se třpytí není zlato, násilně sjednotit Evropu!“ Za zmínku stojí také protiválečné skladby „Občanská válka“ a „Ostnatý drát“. Výborná je „Nicota“, „Bezmoc“, „Na problémy aparát státní“. Prostě tohle CD bude podle mě jednou z událostí roku 2008, je skutečně výborné a já ho musím VŘELE doporučit! CD vyšlo v únoru 2008, vydal ho Papagájův hlasatel records (WWW.PHR.CZ), kterému děkuji za zaslání CD na recenzi a kde je možno tohle album objednat. Web kapely je www.vysokenapeti.cz.
UCHÁZÍM – Edice 15-Separace průtokových poznatků – Zajímavé a dost „nářezové“ album prachatické HC/punk kapely, které je v pořadí pátým počinem. A musím říci, že je toto novinkové album skutečně povedené, opravdu pecka. Alespoň co se hudební a zvukové stránky týče. Hudba mi připomíná hned několik kapel najednou- , P.N.S., Rozmazané děti (Chvilka nostalgie), občas S.O.D.-sice jen zlehka, ale já to tam cítím. Také je poznat, že kluci mají zřejmě rádi Sepulturu :o). Kapela občas zabrousí kamsi do temna, či do jiných sfér. Poklonu musím vyseknout bubeníkovi, který si říká Willie i kytaristům. Co se týče textové stránky, neříkám že to je špatné. Texty jsou velmi zvláštní (Deset vět, GNWP, Chvilka nostalgie, Děti větru, Nutný zlo). Autoři na albu nezapřou „básnické střevo“ :o). Považuji je však za nevybočující, nešokující (ach to moje měřítko o-)) ). Skutečně povedené kousky jak z hudební, zvukové tak textové stránky považuji Děti větru, GNWP a Chvilka nostalgie. „Jsme děti větru s kterým zloba přiletěla, na pláč nemáme čas, setřem krev ze rtů a zrůda se narodila někde hluboko tam v nás..“ Závěrem musím poznamenat že tohle nové dílo kapely Ucházím je skutečně ucházející. Ba co víc, velmi příjemně překvapilo a myslím že bude vysoko hodnoceno také profesionálními hudebními kritiky. Tenhle mazec vřele všem doporučuji, protože tohle se musí slyšet! Součástí alba je klip Slečna s pískem (z CD Zpěvy Ippolitovy 2003) a fotografie z nahrávání. CD bylo natočeno a smícháno v r.2007 ve studiu Ludi Špilauera v divadle v Trhových Svinech. Vydal Papagájův hlasatel records- Pavel Friml, www.phr.cz, kterému tímto děkuji za zaslání alba k recenzi.
E!E – lepší už to nebude – Album legendárních E!E-ček z roku 2006. Nestoři českéhu punku to válej jako zamlada! Jejich písničky již zlidověly. Najdete zde hudebně výborné kousky „Brigáda“, „Marila“, „Pohoda“, „Mravenec“, ale i slabší věci „Na státní útraty“, „Veka“, „ABA-16-01“. Výborný zvuk byl docílen ve známém plzeňském studiu Ex Avik. Skvělá věcička! Doporučuji!
LAB RATS VS CLIMAX – International Punx Split – Velmi zajímavá novinka, kterou v r.2007 vydal Tiger Records. Tedy od začátku. Američtí Lab Rats z Kalifornie, kteří mají na splitku 6 fláků mě hudebně ničím zvláštním neoslovili. Nejsou moje „krevní skupina“. Každopádně je jejich muzika našláplá, texty ostré. Druhou polovinu CD tvoří čeští „chaos punkoví“Climax. Jejich nadupaný streetpunk je oproti jejich americkým kolegům o dost lepší i když mi připadá, že už jsem to někdy slyšel. V určitých fázích mi připomínají legendární strakonický Telex, Svobodný slovo, nebo pražské PNS? Muzika je jednoduchá, rychlá. Texty...no nevím. Jsou tu sice nějaké náznaky, že by to jako šlo (Unite and Win, Acab, Fašistickej mor, Komerce..), ale myslím že doba jaksi velí „přitvrdit“. „Máme svoje vlastní zájmy, ženský, chlast a muzika“- promiňte mi, tomu se musím smát. Jen doufám, že to není názor celé kapely. Chápu jakousi „povrchní a všeobecnou kritiku“ věcí v textech Climax, ale nějak mě nasrání a zkurvená doba velí šít do toho tvrdě a kritizovat konkrétně. Možná že se podobné kapely jaksi bojí ostřejší a konkrétnější kritiky, aby je současná pseudopolitická garnitura „neodstavila“ na vedlejší kolej? Punk o tom totiž je. Nechť mi punkoví posluchači prominou, ale doba se mění a proto je třeba „přitvrdit“ i v protestu. Podle mého názoru totiž není „pravý punk“ stravitelný pro žádný režim a to právě kvůli tomu, že se nepřetvařuje a nepřizpůsobuje nějaké šabloně. Proto již teď dělím punk na dvě skupiny. Za prvé „zábavkový“, kam patří většina kapel. Tenhle punk se může klidně hrát v hitparádách, nikomu neuškodí. Dá se poslouchat pro zábavu, lze na něm hodnotit hudební úroveň, instrumentální dovednosti hudebníků, hudební nápady. Za druhé je tu „pravý punk“, nestravitelný svými texty, svojí pravdivou a tvrdou kritikou dnešní doby, politických excesů a vůbec všech „blbečků“ nahoře – konkrétně! Když se přidá také hudební nápad, je to „něco navíc“ a potěší to. Tomu říkám boj. A punk byl vždycky boj. Zvuk celého CD je jaksi podtlumený, proto si myslím že se po zvukové stránce příliš toto CD nepovedlo. Ještě k obalu. Přední strana- lebky v pozadí, vnitřní strana- letouny bombardující nějaké město a fotky z koncertů, zadní strana-lebky. Hmm. Na fotkách punkeři jak ze škatulky. Lze jen domýšlet smysl hromady lebek a jaké město letouny bombardují. Závěrem bych chtěl tedy říci, že tohle CD nijak nešokuje, jede v krásných a uhlazených kolejích své škatulky a příliš ničím nepřekvapilo. Celkově je však pro poslech poměrně dobré. Děkuji Michalovi z kapely Climax za zaslání tohoto CD k recenzi.
BELLA FICA – Nešahej mi na štěstí – Mladá Ústecká 3/4 dívčí kapela Bella fica existuje od roku 2005 a již stačila pořádně rozvířit naše punkové vody. Obzvláště na živých koncertech. Otázkou však zůstává, zda je to pro to, zda dokáží dobře ovládat své nástroje a jsou něčím originální, nebo proto že se jedná o dívčí kapelu, což drtivá většina průměrných konzumentů obzvláště mužského pohlaví upředňostňuje před hudebním umem. Musím uznat, že celé CD je skutečně „odvaz“, má spád. Saxofon a housle jsou zde pozitivem. Obzváště po deseti pivech je na skotačení před pódiem naprosto ideální. Pokud mám však hodnotit hudební propracovanost a originalitu jednotlivých kusů za střízliva, dávám mu tak dvě hvězdičky z pěti. Muzika je tedy poměrně jednoduchá, s texty je to o „hvězdičku“ lepší. Je v nich znát určitá lehká nasranost a protest (Strach, Ptáci, Masky..), ovšem jedná se většinou o obecné, v punku dost často používané fráze. Na druhou stranu chápu, že nikdo nemůže po dívčí kapele chtít nějaké hrubší vyjádření svého názoru na svět. Jedná se o debutové album, což s povděkem kvituji jako dobrý začátek jisté hudební kariéry. Otázkou však zůstává kam kapela chce směřovat. Zda s tuctovým punk-rockem do Esa, nebo s originálním protestem do sklepa. Album ke koupi doporučuji, názor nechť si udělá každý sám. CD bylo nahráno ve studiu Ex-Avik. Vydal Papagájův hlasatel rec. 2007, www.phr.cz. Závěrem chci Pavlu Frimlovi za zaslání alba k recenzi poděkovat :o).
PNS – Poslední odpočet – Tak tohle je mazec! Velmi příjemně mě tohle CD překvapilo! Debutová deska této HC/PUNK kapely z Prahy. Hodně našláplá a rychlá muzika, nasrané texty, výborný zvuk. Tohle CD bylo nahráno a smícháno v únoru 2007 ve studiu B&B Audio a musím říci, že je to výborně odvedená práce. Od první do poslední písničky je tohle dokonalej výplach mozku. Nechybí melodické, ale řádně rychlé pasáže. Za největší pecky lze považovat kousky „Podívej vidíš sám“, „Jaká bude další válka“, „Kořeny zla“, „I na vás dojde“, „Pravda“, „Násilí“, ale vlastně těžko lze nějakou skladbu vyvyšovat nad ostatní. Také obal se docela povedl, je hodně vypovídající jak je kapela tematicky zaměřená. Tahle deska stojí rozhodně za zakoupení! CD vyšlo u Papagáje WWW.PHR.CZ v roce 2007, kde jej lze objednat. Zároveň děkuji Pavlu Frimlovi za zaslání tohoto výborného CD k recenzi.
DRUŽBA – Hlavně vydržet – druhé, nové CD skupiny Družba je na světě. Pokud jsem o první desce této kapely z Kralup napsal, že se mi líbilo (Poslední punker), toto druhé CD považuji za trošičku horší. Ne snad kvůli zvuku, ten je výborný. Ostatně CD bylo nahráno ve vyhlášeném studiu ex Avik v Plzni. Jde spíše malinko o nápady, které mi na tomto CD docela chybí. Je sice několik kousků, které podle mě z šedi průměru vyčnívají (Hlavně vydržet!, Arbeit Macht Frei, Nic..), ale celkově se mi CD jeví trošku jednolité. Prvním CD „Poslední punker“ nasadila kapela laťku docela vysoko, považuji ho za výborné. Toto druhé CD považuji spíše za „odpočinkové“. Vydáno vlastním nákladem, 2007.
PRAWDA – 77 – Polská punkrocková skupina Prawda, která vznikla v roce 1994 vydala u PHR svoji novou nahrávku s názvem „77“. Tohle CD je vlastně mix toho nejlepšího, co skupina za svoji existenci vyprodukovala. Klasický punk s prvky reggae, folku, či ska. Výborný zvuk, hudebníci kteří dobře ovládají své nástroje. Milovník klasiky určitě musí tohle CD mít. Hudebně toto CD zní velmi dobře, texty v polštině budou sice trochu českého fanouška handicapovat, ale není to tak hrozné. V bookletu je český překlad těchto textů, což je dobře. Velmi mě zaujala již první píseň „Biologia“, dále pak „Mesjasz“, „Za to“, Peter Pan“, „Mussolini“ a v neposlední řadě kousek „Alkohol“. „Ta písnička je o Tobě, O lidskosti trochu taky, O bordelu který v hlavě děláš těm co tě velebí Na dno flašky je cesta dlouhá, Přes euforii po nemocný sen Chytat paty Pána Boha, Ti co tě tak milují. Alkohol, alkohol, otec rozum bouří krev, Alkohol, alkohol kam tě ještě dovede Alkohol, alkohol, ještě jeden nemocný sen, Alkohol, alkohol......“ Také kousek „Berlín, Varšava, Praha“ je výborný nejen textově: „Kde jsou ti staří chlapci? Naše nejlepší časy jsou pryč...“ stěžuje si zpěvák a říká bohužel holou pravdu. Součástí CD je video bonus- klip „Nalyvaimo brattya“. Obal CD je v luxusním digipackovém balení a nechybí také např. historie kapely. Web kapely je www.prawda.com.pl. CD vyšlo v roce 2007 u www.phr.cz.
PUNK FLOID – Tvůj boj – novinkové CD výborné kapely Punk Floid je na světě! A lze o něm říci, že je to skutečná pecka! 13 punkových melodických vypalovaček, jedna lepší než druhá! Nářez se na Vás povalí, skvělý zvuk, vynikající zvládnutí nástrojů, výborný zpěv. „Váš svět“, „Ájééé“, „Líh ze slív“, „Óda na gyros“, „Negativní“, „Osa nostra“, Nevěřím“...no prostě tohle CD je paráda a jedna z událostí v punkovém světě letošního roku! Doporučuji! Cecek Records, 2007.
ŠANOV 1 – On The Shit – legendární album z roku 1992! Skladby jako No Fun, Hej Hou, Idioti, Neverending story, Balada o šesnáctileté, Vlastenec, Na běžícím pásu jsou již dnes „zlidovělé“. Tohle album mám moc rád. Vydal Globus int., 1992.
ŠANOV 1 – Stejný krysy jako kdysi – předposlední deska této legendární kapely, která již dlouho „hraje první ligu“ našeho punku. Výborné kousky jako „Stejný krysy jako kdysi, Sex po telefonu, cover „Naser si“, nebo „Zlatý cihly“ jsou skutečně na vysoké úrovni. Výborná věc, výborná kapela! 2003, Black Point.
DESTRUCT / MAD PIGS – Global resistance - Američtí Destruct a brněnští Mad Pigs na společném splitu Global resistance! Dvě neskutečně našláplé kapely vedle sebe! Destruct- tak to je rychlý, tvrdý a nekompromisní street punk. Výborně sehraná partička, které to v kapele skvěle šlape. Parádní zvuk. Při rychlovkách „Left for Slaughter“ a „There ´s no Change“ si trošičku vzpomenete na Exploited. Destruct patří na splitu 6 kusů. Stránka kapely destructpunks.com, uváděná na obalu mi bohužel nefungovala. Pokud jsou Destruct výborní, tak hard core punx Mad Pigs z Brna se jim přinejmenším vyrovnají. Tato parta vznikla v roce 2001/02 ještě pod názvem Schweine Revolution. Hned první flák „Go to Hell“ je vynikající! Následuje stejně dobrá „Where are They?“. Ano, bohužel tu stále jsou a je jich tu čím dál více. Kdo? Stačí si poslechnout text této písně „...takových tu byli tuny, generace značky X, žádnej názor, jen postoje z nudy, jak můžete takhle žít...“. Ale můžou tak žít a ve své omezenosti a zaslepenosti dokonce tak žijí rádi.... Tahle kapela má vůbec většinou dobré texty, které obžalovávají tento systém a dnešní konzumní společnost. Ostatně nic jiného se ani čekat nedá. Když říkám většinou, tak tím myslím, že občas kapela v textech lehce sklouzává do naivity rebelujících studentských kapel. Ale budiž jim odpuštěno. Ta muzika je totiž výborná. Ještě bych připomněl skvělé pecky „Culture“ a „Blind Society“. Této partičce to skvěle šlape, má výborný zvuk, šikovného bubeníka a velmi zvláštně zabarvený hlas zpěváka. Web kapely- www.madpigs.wz.cz. Samostatnou kapitolou je obal CD. Tak z něj jsem naprosto nadšen! Jeden z nejlepších obalů poslední doby, jaké jsem viděl! Kombinace fotografií, grafiky a textů byla zvolena skvěle. Navíc z něj na vás dýchne jakási punková „pravost“ a klasika „dávných“ punkových dob. Vážení punkoví přátelé. Tohle CD by měl mít každý, kdo to myslí s punkem skutečně vážně :o). Lze objednat na WWW.PHR.CZ. Vydal Papagájův hlasatel records, 2007.
PUNK – The Worst of Total Anarchy – Další z mnoha výběrovek z roku 1995 pocházející jako již tradičně z Holandska od firmy Disky Communications Europe B.V. Na CD jsou mimo mě neznámých kapel také legendy jako Sex Pistols, Buzzcocks, Stiff Little Fingers, 999, GBH, Generation X, Sham 69, Bow Wow Wow atd.. Je zde také kousek od Sida Viciouse „My Way“, který má také svůj klip, který často běží na komerčních hudebních TV. Nemám však ponětí, co na této výběrovce pohledávají trapní Red Hot Chilli Peppers se skladbou „Catholic School Girls Rule“. Skladba a výběr kapel pro podobné „výběrovky“ jsou pro mě vůbec občas záhadou. Když však tyto „nedostatky“ opomenu, jedná se o celkem poslouchatelnou věcičku.
BRAJGL – Až dosloužím,chci do Brajglu – Energický punkrock ve stylu NOFX nebo Good Riddance a postpubertální texty alá Toy Dolls. Přesně tak se dá toto nové CD , (druhé v pořadí) ústecké partičky, která vznikla v r.2002 vystihnout. Popravdě řečeno, žádný zázrak jsem od tohoto CD nečekal. Jenže tahle parta punkvlnolarebels překvapila! Některé texty skutečně vyvolají úsměv na rtu....:o).

„Avril dozpívala, na rautu punkovym, Na autě skákala, teď chčije za křovim“.

„Moje milá je Gambrinus“ provolává zpěvák v písni Světovar. Ano, myslím že při zlatavém moku se toto CD bude poslouchat nejlépe. Hudba je sympaticky melodická, zvuk čistý. Skladba „Majký a Mikí“ zní s prvky reggeae, písně „Tak to je, vážení“, „Kam mám jít“ a „Zejtra to tu máš“ – to je skutečný nářez! O písni-nepísni „Lesní akS“ nevím co si myslet, ve skladbě „Vilma Cibulková“ je použit výborný dívčí vokál. Ovšem co je skutečná bomba jak vtipem textu, tak hudebně – to je skladba „Komínek“ :o))) :

 

 

„Tak už sem zase nadržený. V parku za křovim přikrčený. Čekám tu na dítka malé . Na psy, kočky, báby staré. Dobrá, dobrá, dobrá, dobrá. Tak jsem úchyl, a co má bejt? Nananá...... Mám dlouhej kabát.

 

 

 

 

www.phr.cz Samostatná kapitola je obal CD. Je pojat skutečně originálně a dá všem již školou nepovinným zavzpomínat na léta v lavici, pokreslených sešitech, či nedostatečné ze psaní a slohových prací. Celkově je to velmi povedené CD. Výborný zvuk plzeňského studia Ex-avik, svižný a melodický punkrock, vtipné texty. Tenhle kousek mohu vřele doporučit. Pořádná porce zábavy za skutečně přijatelnou cenu :o). Lze objednávat na

SPS – Jsme v hajzlu – v pořadí druhé (první oficiální) album této punkové legendy, jejichž počátky sahají někdy do roku 1984. Na tomto albu jsou skutečné pecky, které dnes již v podstatě zlidověly- Máma, Jsme v hajzlu, Černá ruka, Takhle jsme válčili, Ruská a další nářezovky. Myslím, že tohle album je notoricky známé. Vydal Globus, 1992.
PURGEN – Protest detalej mechanisma – zatím poslední vydané album této ruské punkové partičky z roku 2004. Nenechte se zmýlit tím, že je kapela z Ruska. Tohle je prvotřídní muzika! Album je velmi tvrdé, se sklony k HC. Poměrně hutný zvuk, výborná kytara a zpěv, fantastické bicí. Zběsilá rychlost skladeb, které ale nepostrádají melodii. Skupině to jako celku skvěle šlape. Více na www.purgenrecords.ru.
AQVA SILENTIA – Otočte mapy – aktuální album „tiché vody“ z Ostravy. Další porce ekologického punku, muzikanti skvěle ovládají své nástroje, výborný zvuk. První skladba „Skupina“ je skutečně tvrdá obžaloba dnešních komerčních skupin, které pro prchavou slávu udělají všechno, píseň Exodus se zase pro změnu zastává uprchlíků, Ostrava (Is not dead) pro změnu řeší situaci nejen v Ostravě, regéčková Marihuana zase lehkou drogu, píseň M.H. obžalovává komunistický režim z vraždy Milady Horákové. Hudebně je toto CD horší, než předchozí alba Doba zrcadlová, Úděl Kassandry a Po nás potopa, protože jaksi chybí nápad, zvukově je výborné, textově jako vždy vážně k zamyšlení. Samozřejmě, lze namítnout že v podobných „odnožích“ punku, jako jsou eko-punk, zoo-punk atd. oslovují posluchače hlavně texty. Jenže skupinu Aqva silentia lze již zařadit mezi polistopadové legendy naší punkové scény, takže by to při tvorbě chtělo trochu více invence. Ta kdyby byla z poloviny, jako je u textů, je jejich každé nové CD skutečná bomba. Textově je sice opět vyjímečné, hudebně však poměrně tuctové. Možno objednat na http://www.aqvasilentia.cz.
HORKÝŽE SLÍŽE – Ukáž tu tvoju ZOO – v pořadí osmé album této partičky z Nitry. Je opět výborné- zvukově jako vždy dokonce skvělé. Skupina je jako vždy originální a oproti jiným kritikům si myslím, že tohle album se dá zařadit k těm nejlepším, jaké skupina vytvořila. První píseň „Já žeru kvítí“ se velmi vtipně vysmívá hnutí hippie, výborná je „Komisár Rex“ - Nečúra na nábytok,nečúra na steny, nečúra na koberec a nefakuje feny, Nesere nám po dvore a nenecháva chlpy, Vôbec nie je unavený, vôbec nie je hlúpy“, nebo mírně deathmetalová „Cavalera“. Také kousek „Ukáž tu tvoju zoo“ si budete každou chvíli pobrukovat a možná i zpívat „Top model Anna H. sa kúpala nahá. Prešla si po tele a vraví si ahá. Uterák zahalí, arzenál nemalý, má dokonalý materiál a zato je drahá.“ :o). Skupina Horkýže slíže za léta hraní vyzrála. Ovšem naživo je podle mě ještě lepší než ve studiu. Tohle album je prostě dobré a poslouchatelné. Vydalo EMI Music, 2007.
THE FIALKY – Průser – Tak na tohle jsem dlouho čekal! Předem jsem musel upozornit Pavla Frimla z Papagájův hlasatel records, že moje skromná recenze bude, jakožto milovníka „punku 77“ velmi zaujatá :o))). Zároveň Pavlovi velmi děkuji za zaslání tohoto alba. The Fialky vydávají po sedmi letech existence debutové CD. Mladá kapela ovlivněna klasickými kapelami ve stylu milovaných The Ramones, řeckými Panx Romana („United“), ale i např. Zónou-A, Plexisem či E!E má na svém kontě fakticky povedený debut. Melodické kousky, skvělý zvuk CD, který má na svědomí pražské studio 3bees. Kdo má rád klasický styl 77, bude z tohoto alba nadšený. Písničky jako „Punk, sex a pivo“ s dívčím vokálem, „Punk 77“, „Vítězství paradox“ jsou prostě fantastické! Skupina se nebojí ani použití klasických nástrojů, jako je například klavír v písni „Anděl“, odvážně si odskočí do SKA v kousku „Láska přes internet“. Na závěr alba vzdá kapela jakýsi hold svým vzorům v písni „Good bye Ramones“ (také s klavírem), ve které zpěvák nabádá posluchače, aby nezapomněli na své „krále“, tedy partu okolo Dee Dee Ramona, neboli Johna Cummingse. Je jasné, že pro profesionálního kritika zřejmě kapela neobjeví nic nového, ale osobně mám radši kapely, které zůstávají věrni své původní tvorbě. Je pravdou, že občas změna neuškodí, ale The Fialky je relativně mladá kapela, která má šanci dotáhnout to daleko. A to i bez toho, aby časem klesla do smradlavého bahna komerčního pop-punku v podání komerčních hitparád Primy a Novy, jak se to již pár našim skupinám podařilo. Jednoznačně mohu říci, že pro milovníka klasického punku stylu 77 bude tohle album jednou z událostí roku. Vydáno: březen 2007 Papagájův hlasatel rec., nahráno: 3bees studio Praha, únor 2007. CD možno objednat na www.phr.cz .
ILEGALITY – Sami proti sebe – nové, v pořadí třetí CD této slovenské punkové skupiny z Topolčan, které vzniklo na přelomu r. 2006/2007 ve studiu TOOLS. Od začátku do konce se na Vás valí rychlý, naštvaný a energický punk, který smete vše jak uragán! Výborný zvuk, výborná a energická kytara, poměrně dobré texty. Prostě hodně našláplá věcička. Skupina hraje v sestavě: Tonko-kytara, spěv, Fabro- Basa, zpěv, Božena-zpěv, Martin-bicí. Nejvíce mě na tomto CD zaujali písně „Stačí už iba označit ciel“, „Občan Ryba“, „Nedá vrátit sa zpať“, „Je to tak ľahké“, a kousek se skvělým textem „Zlaté časy“. Zde si textař ve své hlubší výpovědi pohrává se vzpomínkou na staré dobré punkové časy:

„Spomínam na časy úplne iné, jako tie, ktoré žijeme dnes. Keď prvé akordy v garážích zneli, rebeli z města mali svoj sen. Ulica bola náš druhý domov, niekedy krutá, no mal som ju rád. Stáli sme hrdo a držali spolu, při žiadnej bitke nebol si sám. Všeci sme boli príšerne drzí, hluční a nikto nemal nás rád. Punk rock bol pre nás viac ako život a každý vlastný názor svoj mal“.

Zlaté časy dřevního punku jsou však již bohužel pryč. Dnes jde mimo pár vyjímek hlavně o byznys, což se ovšem skupiny Ilegality zatím netýká a to je dobře. Kapela vznikla v roce 1998 na troskách hardcoreové formace LS. Na CD nechybí datová příloha, která obsahuje 55 fotografií kapely a 6 videí (5 live a 1 studiovka). Některá videa z koncertu však zachycují spíše atmosféru v publiku, než samotnou kapelu. Snad jen dvoumetrová postava charismatického zpěváka Boženy nemá s umístěním natáčecího media problém :o). Ovšem, jedná se o „nepovinný“ bonus, tedy berme co je. Jednou větou lze říci, že se jedná o velmi povedené CD, které lze jen doporučit. Internetové stránky kapely jsou www.ilegality.org. Toto novinkové CD si lze objednat u Papagájův hlasatel records na info@phr.cz (www.phr.cz), který také poskytl toto CD na recenzi, za což mu patří dík. Vydal Papagájův hlasatel records, 2007.

ZATREST – Dívka z asijského bistra – Punk v klasickém stylu „77“, k němuž se také kapela hlásí... Docela poslouchatelná věcička trojice Kokeše, Sigula a Jenice. Vydal Cecek Records,2005
V.T.M. – CD5/ Poloprofesionálové – Povedený kousek této legendární crazy-punkové kapelky. Vydal Cecek Records, 2004
SELFISH – 14 kilo nadhozem – jedni z mých neopunkových oblíbenců. Tohle CD není špatné, ale nějak moc mě taky nenadchlo. Potěší 10 starších skladeb na extra datové stopě. Vydal Cecek Records,2003
ZPRAKU! – Kecy si nechte… – První CD této melodické kapely. Na začátek to není vůbec špatný!
TOTÁLNÍ NASAZENÍ – Delta Force - Živák z Delty – Již punkrocková legenda. Album obsahuje 24 živých skladeb. Vypalovačky typu Weekend punk, Holík, ByznysbejbypanKnrol, Jehobůh nenechají nikoho v klidu. Obzvlášť, když je slyšíte z živáku. Jedno z mých oblíbených CD. Vydalo Globus Music,2003
R.A.F. – Budem & nebudem – Myslím, že toto je skvělý debut této radslavické skupiny. Rychlý, melodický punkrock, který mě chytnul!
TOTÁLNÍ NASAZENÍ – Když mrvy na šichtu táhnou – Vynikající album této punkové kapely. Pro vyznavače melodického punku je tohle CD bonbónek. Cecek Records,2005
DRUŽBA – Poslední punker – Debutové album této kapely z Kralup nad Vltavou, která se hlásí ke klasickému pojetí punku. CD obsahuje 8 skladeb, které jsou přesně moje krevní skupina. Obzvlášť kousky jako jsou „Tanky“, nebo „Poslední punker“ jsou moc povedené. Už se těším na další album. Jen tak dál, chlapi! Vydáno vlastním nákladem, 2004.
HEEBIE JEEBIES – Krotitelé ruchů – Tak tohle můžu! Skvělý počin této červenokostelecké punk kapelky. Když si poprvé tohle album pustíte, vryjí se Vám do paměti skladby jako- Herr Komandant, Pohádka… Tohle CD jsem dostal darem od svého kamaráda Pavouka a jsem za něj moc rád. Doporučuji! 2002-2004
ZPRAKU! – Budoucnost chceš znát… – Přátelé, tohle album považuji za punkovou událost roku 2004! Od začátku do konce se na Vás valí energický punkrock. Skladby jako – Elle, Miloš (na přání), Do Itálie jsou fantastické! Tohle album můžu poslouchat pořád dokola.Hodně mě mrzí, že jsem ještě neměl tu možnost vidět Zpraku! Naživo.Cecek Records,2004
PUNK ROCK – Made in Slovakia, vol.3 – skvělá výběrovka slovenských punkových a oi kapel. Nechybí legendy, jako je Zóna A, Davová psychóza, ale i skvělé kapelky jako Sitňan, Hasiaci prístroj, Postoi… Universal Music, 2002
25 Years of Punk – Silver Jubilee 1976-2001 – Tak tohle trojcédéčko je rarita. Mapuje historii punku od samého počátku. Nechybí na ní největší punkové legendy – The Damned, Chelsea, Stiff Little Fingers, Sex Pistols, Dead Kennedys, Angelic Upstarts, Cockney Reject, Exploited, Sham 69…..Prostě 60 skladeb skvělého punku mnoha podob! Dressed to Kill, 2001 – BMG
PUNK ROCK – Made in Slovakia – První ze sérií výběrovek slovenských punkových skupin. Z tohoto CD na Vás dýchne punková historie i současnost.. Universal Music, 2000.
PRIMITIV PLEBS – O mrtvých jen dobře – Ledečský pub -punk ve stylu Visacího zámku. Tohle album není špatné. Možná to chce více vtipu v textech. Ale jinak celkem poslouchatelný počin pro punkové klasiky..Cecek Records, 2004
DUKLA VOZOVNA – Mistři! – hospodský punk ve stylu Tří sester se dvěmi harmonikami. Album docela ujde, ale ségry jsou ségry…2005
HOUBA – LENIWIEC – Crazy Bros – Vynikající Česko-Polský projekt těchto dvou kapel! Houba hraje písně od skupiny Leniwiec a obráceně. Skvělý nápad, skvělá punková muzika! Pasazer/ Papagájův hlasatel records, 2004.
VOLANT – Točte se pankáčové… – Tak tohle je jedna z punkových senzací roku 2005! Skvělý, melodický saxo-punk´n roll. Ta energie, skvěla melodičnost, vtipné texty. Tohle album miluju. Cecek Records, 2005.
N.V.Ú. – Vzorek bez ceny – legendární punková fantazie! Je to poprvé, co jsem četl tolik kladných recenzí na desku punkové kapely od hudebních kritiků. Tímhle počinem se N.V.Ú. zařadili do první ligy českého punku. Skvělé skladby, jako jsou – Diamanty pro prezidenta, Nuda, šit a hnůj, Pogo, punk & R´n´R… nenechají nikoho chladným. Na tohle budete pogovat i doma v obýváku! Doporučuji! Cecek Records, 2004.
JAKSI TAKSI – Zachovejte paniku! – Zatím poslední počin této neopunkové partičky z r.2005. Tato kapelka bývá často ortodoxními punkery kritizována za její styl, pojetí muziky. Prý je pro –náctileté holčičky..Mě se ovšem jejich styl a muzika líbí. Tohle album, spolu s albem On-line považuji za nejpovedenější. Straline rec.2005.
JAKSI TAKSI – Uvěř a zaplať – Tak tohle album mě moc nenadchlo. Připadá mi jednotvárné. Snad poslední věc „Ukáž mi svet“ ujde. MR.Risk Records.
TOTÁLNÍ NASAZENÍ – Crabalaganja – Punkrocková klasika od Totáčů. Rychlý, melodický punkrock. Skladby jako- Nazi-Czech, Weekend punk, Nechceš mi dát pade jsou výborné..Součástí je datová příloha Globus Music,2002
PUNK ROCK – Made in Slovakia, vol.2 – Asi nejlepší ze série výběrovek mapující slovenskou punkovou scénu. Pecky od kapel Začiatok konca, Sitňan, Ex tip, Eva Braun, Zóna A..atd..Skvělý! Universal music, 2001.
JAKSI TAKSI – Hysterčák – Tahle kapela je svým stylem a pojetím docela nezařaditelná. Poměrně jednotvárné album. Snad jen píseň Česlovenská je poměrně vyvedená, dobrý nápad se počítá. Každé začátky jsou holt těžké. Kapela JT patří mezi mé oblíbence, takže si to ještě občas poslechnu. Risk Records, 1997.
NOFX – I Heard They Suck Live - Živák této neopunkové skupiny. Mám živáky moc rád, ale tohle mi připadá dost utahaný a „měkký“. Pár písniček se dá, ale celkově tenhle záznam koncertu nestojí za moc. Tahle kapela není moje „krevní skupina“. Vydal Fat Werck Chords.
STREET NOISE – Best of Punkrock 2005 - Tohle CD jsem zakoupil jako přílohu k zářijovému číslu časopisu Report. Na této výběrovce je 12 skladeb, 12 různých kapel. Najdete zde např. skupiny Clou, Sum41, Bad Religion, The Airbags, Death by Stereo. Popravdě řečeno, nic moc. Některé kapely toho s punkem už moc společného nemají. Jedním slovem lze říci-nelíbí. Report, 2005
TŘI SESTRY – Lihová škola umění aneb Válka s loky - Nojo, Ségry.To je klasika! Další lahodný doušek sesterského hospodského punku. Vtipné texty, skvělé písně. Notoricky známé album. EMI,2003.
NEW WAVE – Archive series - Zajímavá výběrovka převážně klasiků světového punku. Na albu jsou písně skupin- The Stranglers, Sex Pistols, Toy Dolls, The Adverts, Sham 69, Slaughter & The Dogs, The Dickies, Buzzcocks, Wire, X Ray Spex, UK Subs, Splodgenessabounds, The Damned, New York dolls, The Ruts, The Boys, Eddie & The Hot Rods, Revillos, Jilted John, The Regents. Většina věcí je live, takže docela dobrý odvaz..Rialto Records, 1997.
PUNK – Výběrovky punkových legend i méně známých kapel. Je jich celkem tuším 10. Má nejoblíbenější je asi č.6- Punk in Protest. Punková klasika i současnost. Cherry red records, 2002 (Německo).
KONFLIKT - Sapere aude – Tak tohle je bomba roku 2006! Vynikající zvuk, propracované texty. Úderný a melodický punk. Na Konfliktu jsem byl poprvé v Trutnově na Antifestu v roce 1993. Už tehdy byli skvělí! Jedna z nejlepších Slovenských kapel! Tohle CD si určitě kupte. WWW.KONFLIKT.SK , Papagájův hlasatel records – HTTP://WWW.PHR.CZ
DAVOVÁ PSYCHÓZA – Antropofóbia – Oficiální debut této slovenské kapely. Tvrdé, nekompromisní, pravdivé. Texty k zamyšlení. Kousky jako „Dievčatko, Radujme sa, veselme sa, Armáda“ patří k mým oblíbeným..Opus,1991.
DAVOVÁ PSYCHÓZA – Kríza vedomia – Po delší odmlce další skvělé a tvrdé album této kapely. Vynikající skladby jako „Horiaca Európa, Epitaf pre Boha, Ohnivý koň..“.Skvělé album. Vydal Masaryk´s, 1998.
DAVOVÁ PSYCHÓZA – Svet žaluje – Při tomhle albu se mi chce občas brečet. Při poslechu textů i muziky mě leze mráz po zádech. Tohle album vřele doporučuji! Vydal Masaryk´s, 1992.
SELFISH - Romantickej typ – Rozhodně nejlepší album této melo-punkové kapely z roku 2002! Tohle fakt můžu. Dobrý zvuk, melodie, vtipné texty.Od začátku až do konce fakt skvělé songy..:o).
SELFISH - Rufusz – Demo z roku 2001, které je trochu neopunkové. Obsahuje 22 písní. Vtipné texty, trošku horší zvuk. „Snobská, Vepřová, silikonový polštářek, Kosmonaut..“. No prostě sranda :o)).
TLESKAČ - Ska z Česka – Noo, prostě SKÁčko. Tuhle kapelku jsem viděl naživo už několikrát a byli lepší, než na desce. Jiné kapely stačí poslouchat, Tleskače musíte poslouchat a vidět :o)). Blackpointmusic,2004.
TOTÁLNÍ NASAZENÍ - Souhlasíš se vším? – Dle mého názoru jedno z nejlepších alb této kapely. Rychlé a melodické vypalovačky, vtipné texty. „Otrokáři, Správnej tým, Africká smrt“ – to je jen pár výborných skladeb z tohoto podařeného alba. Popron Music, 1998
TOTÁLNÍ NASAZENÍ - Spreyopithecus chaluhensis – Album z roku 2000. Další porce melodického punku od Totáčů! Vynikající jsou především skladby „Jehobůh, Sprejofil, Zloděj z Bagdádu, Hipík, Byznysbejbypanknrol...“. Moc vyvedená věcička. Globus Music, 2000.
HORKÝŽE SLÍŽE - Vo štvorici po opici – Vynikající album z roku 1998. Horkýže hrají skvělý punk s prvky čehokoliv..Hity jako „Osemnásť“, Pogovačka „Dole-dole“ jsou parádní kousky..:o)
HORKÝŽE SLÍŽE - Kýže sliz – Album z roku 2002. Opět skvělé věci, jako je „Malá Žužu, Jogín, Bicie v 85-tom...“. Skvělý odvaz, skvělá muzika. Tuhle kapelu mám rád.
HORKÝŽE SLÍŽE - Ritero Xaperle Bax – Snad nejlepší album této kapely, vydané v roce 2004. Skvělé pecky „Sršeň, Shanghaj Cola, Kruh, A ja sprostá, Baby....“ Prostě skvělý nářez! Horkýže jsem viděl několikrát také naživo. Jsou fantastičtí. Na RFP 2006 v Č.Brodě na ně přišly skutečně mraky lidí.
THE TOY DOLLS - Covered in Toy Dolls – Jedni z klasiků a průkopníků crazy-punku. Svérázný a neobyčejný zpěv Michaela Algara, melodický punk, výstižné texty. Tahle kapela hraje od roku 1979. Jedním slovem vynikající. Je tu i pár převzatých melodií. Captain Oi!, 2002 UK.
BLINK 182 - Dude Ranch – Ač se občas neopunku nebráním, tohle jako celek neberu. Tohle album z roku 1997 mě nenadchlo.
BLINK 182 - Enema of The State – Zřejmě nejvyvedenější kousek těchto neopunkerů z roku 1999. Tedy tohle je takový komerční punk-popík. Tohle je snad jediné ucelené album, které stojí za poslech. Většina ostatních alb se fakt mimo pár písniček nedá poslouchat…
E!E – Deska – Album z roku 1996. Punkově tancovačkový věci. Klasici českého punku. Výborný věci, jako „Indiáni, Hit, Humusák II“.Desku lze sehnat na www.eecka.cz za 170,-Kč.
E!E – 0001 – Tak tohle je totální klasika! První věcička této kapely z roku 1992. Při této desce si s chutí zapogujete při peckách „Humusák, Jsem proti, Náměstek, Pankáč, Kapavka, Krásná holka, Pogo, Nic novýho nerozjíždět“. Krásné album! Na ofic. stránkách kapely www.eecka.cz je však již na CD vyprodané.
E!E – Poslouchej – Album z roku 1993na které si opět s chutí skočíte pogo! „Poslouchej, Pepík, Číro, Pelikáni....“.Netřeba dále komentovat...Notoricky známé..:o).
INÉ KAFE - Čumil – Podle mého jednoznačně nejlepší album této slovenské neopunkové party z roku 1999. „Poraď si sám, Pohoda, velkou palicou II, Svätý pokoj, Sráč, Vianoce…“. Ač sám sebe počítám za posluchače „staré školy punku“, nebráním se novým věcem. Tohle album mám rád :o).
INÉ KAFE - Príbeh – Další velmi vyvedené album. Nejúspěšnější album slovenské punkové kapely z roku 2001, kterého se prodalo více než 30 000 nosičů! Výborné melodické věci a skvělý zvuk..
INÉ KAFE - Vitaj! – Dnes již bohužel neexistující neopunková partička, kterou ortodoxní punkeři podle mě neprávem zavrhují. Kapela se otevřeně hlásila k neopuknu stylu Blink 182, Green Day atd… Nářez, velmi melodický bigbít. Zábavově dobrá muzika, kterou občas můžu. Tohle CD je z roku 1998.